Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?
Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne od najmłodszych lat. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieszczotkowanie lub niewłaściwe mycie zębów i niestosowanie odpowiednich środków mogą poskutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nie tylko związanymi z uzębieniem czy dziąsłami, ale i innymi częściami ciała, a nawet całymi układami. W tym artykule znajdują się powody wskazujące, dlaczego warto zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Zachęcamy do lektury.
Schorzenia wynikające z nieprawidłowej higieny jamy ustnej
Według badań statystycznych GUS przeprowadzonych w 2018 roku, 800 tysięcy rodaków nie posiada szczoteczki do zębów, 4 miliony w ogóle nie myje uzębienia, a raz dziennie robi to 20% populacji kraju. Do tego jeszcze można dodać statystyki dotyczące częstotliwości odwiedzin u stomatologa. Z tego jasno wynika, że wiele osób nie ma pojęcia, czym grozi niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Tymczasem wymienia się szereg dolegliwości, jakie mogą bezpośrednio wynikać z takich zaniedbań. Począwszy od próchnicy, przez paradontozę, po choroby innych układów, w tym m.in.:
- zapalenie wsierdzia,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- zapalenie płuc,
- powikłania około- i poporodowe.
Problemy te wynikają m.in. z obecności szkodliwych bakterii, które rozwijają się w jamie ustnej i mogą przedostawać się do innych części ciała. Warto zaznaczyć, że niewłaściwemu dbaniu o uzębienie przypisuje się również pogłębienie kłopotów z np. cukrzycą, osteoporozą, zaburzeniami żywienia, a nawet HIV i AIDS.
Właściwe czyszczenie zębów
Absolutną podstawę stanowi mycie zębów za pomocą szczoteczki i pasty. Warto też sięgnąć po dodatkowe akcesoria do higieny jamy ustnej, w tym nici dentystyczne i takie środki jak płyn do płukania ust. Liczy się także codzienna rutyna. Jak powinna wyglądać?
- Należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie z użyciem szczoteczki o odpowiedniej miękkości i pasty dobranej do indywidualnych potrzeb.
- Warto zadbać o nitkowanie uzębienia po każdym posiłku.
- Po szczotkowaniu i nitkowaniu trzeba wypłukać usta specjalnym płynem, by usunąć resztki jedzenia i bakterii.
Okresowe wizyty u stomatologa to podstawa!
Do prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej zalicza się też regularne wizyty u stomatologa. Specjalista ma najlepszy wgląd w to, co dzieje się z uzębieniem, może poradzić, jak lepiej dbać o zęby (w tym zalecić dobór odpowiedniej pasty, szczoteczki i innych akcesoriów), opowiedzieć więcej o technice szczotkowania oraz podjąć środki zaradcze w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. U dentysty usuwa się również kamień nazębny, często stanowiący początek różnych chorób, gdyż nierzadko gromadzą się pod nim szkodliwe bakterie.
Właściwa higiena jamy ustnej to mniej problemów z uzębieniem
Dbanie o zęby jest niezwykle istotne. Właściwa szczoteczka i pasta, odpowiednia technika mycia, a także stosowanie dodatkowych produktów i zabiegów (w tym nitkowania) przekładają się na kondycję uzębienia i dziąseł. Warto więc poświęcić przynajmniej kilka minut rano i wieczorem na niezbędną higienę, a okresowo udać się do dentysty, który pomoże lepiej zadbać o stan jamy ustnej.